Telefon
WhatsApp
  • 11 Ağustos 2023, 08:06
TÜNEL KALIP SİSTEMLERİ

TÜNEL KALIP SİSTEMİ NEDİR ?

Tünel kalıp, perde ve döşeme betonunun beraber döküldüğü bir sistemdir. Bu sistem konut, otel, alışveriş merkezleri ve yurt projelerinde kolaylıkla uygulanabilir. Döküm tekniği, statik özellikleri ve hasır çelik kullanımı gibi özelliklerinden dolayı günlük döküme olanak tanır.

Tünel Kalıp tekniği İkinci Dünya Savaşından sonra yıkılan yapılan hızla yerine getirilmesi için geliştirilmiş bir sistem olarak ilk defa kullanılmıştır. Düşük maliyetli ve hızlı yapılandırılması amacıyla çok tercih edilmektedir.

Tünel Kalıp Sistemi inşaat sektörüne hızlı bir çalışma sistemi getirmiştir. Tünel kalıp sisteminde iç ve dış duvarların yüzde yetmiş kadarı betondan oluşmaktadır. Döşeme kalıbı iki ile üç gün arasında çıkarılmaktadır. Bu da binaların hızla yapılmasını sağlamaktadır.

Bu sistem yapıların büyük kalıp sistemleriyle hazırlanarak bir defada bulunduğu yerde döşemelerin ve duvarların bir defada döküldüğü sistemdir. Betonarme bina yapımında kullanılan sistem tesisat kanallarının monte edilebildiği bir sistemdir. Tünel kalıbı içerisine çelik kalıp kullanılmasıyla düz yüzeyler kolayca oluşturulabilmektedir. Belirli yükseklikler ve aralıklar kalıpçılar tarafından belirlenmeden de yapılabilmektedir. Sistem kolayca monte edilebildiği gibi kolayca da demonte edilmektedir.

Kalıplar; betonarme elemanlara gerekli şekil ve boyutu veren, taze beton ağırlığını ve basıncını ve beton döküm esnasında ortaya çıkan ilave yükleri taşıyan sistemlerdir. 

TÜNEL KALIP ÖZELLİKLERİ

1. Tünel Kalıp ağırlıkları 60-70 kg arasında değişir.
2. Boyutlarını sistemin üreticileri belirler.
3. Hızlı kalıp kurma ve beton dökümü sağlanır.
4. Tünel kalıplar yaklaşık olarak 500 defa kullanılma özelliğine sahiptir.
5. Ekonomiktir ve zaman açısından faydalı bir sitemdir.
6. Günümüzde daha çok toplu konut işlerinde kullanılmaktadır.
7. Yer üstü ve yer altı tünel yapımlarında kullanılır.
8. Tünel Kalıp sistemler yangına karşı daha dayanıklıdır.
9. Perde ve döşemenin birlikte dökülmesi ile oluşan monolitik bir ana yapı ve depreme dayanıklı binalar yapılır.
10. Sıva gerektirmeyen beton yüzeyler, tamamlayıcı yapı elemanlarının prefabrikasyonudur.
11. Beton dökümü ile sağlanan ölçüsel doğruluk sayesinde duvar bölmeleri ve doğrama gibi malzemelerin hemen yerlerine takılabilme avantajı sağlanır.


TÜNEL KALIP BOYUTLARI
Uzunlukları 2.50m, 1.25m ve 0,625m vincin kapasitesine göre bu elemanlar 12.50m uzunluğa kadar birleştirilerek kullanılabilirler. Yükseklik olarak 2.30m den 3.00m’ye kadar mevcuttur.
Genişlikleri 1.05, 1.35, 1.65, 1.95, 2.25, 2.55 ve 2.85. Bu ölçüler dışında özel kalıplar da yapılıyor.

TÜNEL KALIP AVANTAJLARI
Hızlı döküm süreleri : Tünel kalıp sisteminin en büyük özelliği, bina inşaatını endüstriyel üretim hattı benzeri bir yapıya çevirerek, her gün aynı işlerin bir fabrika düzeni gibi tekrarlanması sonucu, sahada yüksek bir verimliliğe ve günlük beton dökümüne olanak sağlamasıdır. Hava sıcaklığının -10º C'ye kadar düşmesi ve rüzgarın kule vincin çalışmasına imkan vermediği durumlar haricinde günlük döküm mümkündür.

Kolay Kullanım ve Uzun Ömür : Sistem sadece birkaç kalifiye eleman nezaretinde kullanılabilir. Her gün aynı işlemleri yapan elemanlar hatasız bir şekilde görevlerini yerine getirirler. Yüksek teknoloji ürünü çelik kalıp sistemi, dayanıklı ve çok uzun ömürlüdür. Tünel Kalıp Sistemi talimatlara uygun kullanılması durumunda rahatlıkla 500 defa beton dökümü yapabilir.

Yüzey Kalitesi: Çelik yüzeyli panolar düzgün ve kaliteli beton yüzeyler elde edilmesini sağlar.

Düşük Maliyet : Hızlı inşaat süresinden dolayı kaba inşaat maliyetleri düşüktür. 

İş Güvenliği: Tünel kalıp sisteminin ayrılmaz bir parçası olan ve tüm kat çevresine ve boşluklara yerleştirilen iskeleler, yüksek iş güvenliği sağlar.

Yeni Projelerde Kullanım : İlave adaptör ve aksesuar kullanımı ile yeni projelerimizde kullanım imkanı sağlamaktadır.

Paylaş

Bize Soru Sorun

Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM

Proje ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Hemen Arayın! (0.312) 504 3 312

BİZ SİZİ ARAYALIM